admin   Haziran 4, 2018   Bağımlı Tedavisi   Paylaş: facebook twitter google+

BAĞIMLILIK TEDAVİSİ OLAN BİR HASTALIKTIR.

3 sene önce
Madde Kullanımının Önlenmesi ve Tedavi Edilmesi 
Bilindiğinin aksine alkol ve madde bağımlılığının tedavisi vardır. Önemli olan kişinin bunu istemesi ve ailenin sonuna kadar mücadele edebilecek güçte olabilmesidir. Çünkü madde bağımlılığı yalnızca ilaçla tedavi edilebilen bir durum değildir.
Tedavinin üç ayağı vardır;
1. Biyolojik tedavi: Biyolojik tedavide kişi öncelikle maddeden arındırılmaya çalışılır. Bunun için bir hastane ortamında yatırılarak belli bir süre maddeden arındırma tedavisi uygulanır. Maddenin sebep olduğu bir tıbbi ve psikiyatrik durumun olup olmadığı araştırılır. Fiziksel durum için kan ve idrar tetkikleri, gerekirse beyin MR’ı ve ultrason yapılır. Psikiyatrik durumun ve beynin fonksiyonel durumunun incelenebilmesi için de beyin haritası gibi yöntemler uygulanır. Eğer fiziksel bir durum varsa dahiliye ve nöroloji tarafından değerlendirilip tedavi planlanır. Psikiyatrik bir durum varsa gerekli tedavi planlanır. Maddenin bırakılması sonucunda oluşan yoksunluk belirtileri için uygun yaklaşımlarda bulunulur.
2. Psikolojik tedavi: Kişilik özellikleri bazı testlerle tespit edilip olumlu olumsuz yönleri belirlenir. Terapi programları ile olumlu tarafları beslenmeye, olumsuz tarafları da giderilmeye çalışılır. Ayrıca maddenin bırakılması aşamasında aşırı istek ve bu isteğe bağlı aşırı sıkıntı oluşmaktadır. Gevşeme egzersizleri, nefes alıştırmaları ve bu yöntem birlikte stresi azaltmada ve sıkıntıyı gidermekte çok etkin olmaktadır. Bütün bu terapi araçlarının müzikle tedavi ve sanat terapisi ile kombine edilmesi tedavi şansını ve motivasyonu artırmaktadır. Kişinin hastane sonrası hayatında da kullanabileceği etkinlikler planlanıp dikkatin maddeden başka alanlara kaydırılması hedeflenir. Özellikle yaşam kalitesi ve beynin işlevsel verimliliğini artırma ve destekleme amaçlı terapiler de tedavi enstrümanlarına bir diğer artı olarak katılmaktadır.
3. Sosyal tedavi: Kişinin bu arındırma işleminin ardından hayatında yeni bir sayfa açması ve kendisi için güvenli ve huzur verici bir ortam oluşturulmasına çalışılır. Çünkü madde kullanımı beraberinde bir kültür halini almakta, ona göre bir çevre oluşmaktadır. Bu çevreden ve bu kültürden uzaklaşmak tedavinin en önemli aşamasıdır.
admin Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir