admin   Haziran 4, 2018   Bağımlılıkta Rehberlik   Paylaş: facebook twitter google+

Madde Kullanan Kişilerdeki Değişimler

3 sene önce

Madde kullanan kişilerde üç farklı boyutta değişim gözlenmektedir. Sosyal değişim, davranış yönünden değişim ve fiziksel görünüm yönünden değişim. Bunların hepsi bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Gençte meydana gelen değişimlerin erken tespiti madde kullanım riskini azaltır. Fiziksel değişimler ileri basamaklarda ortaya çıktığından, sadece bu tür değişimlere odaklanmak yanlış olur. Öncelikli olan gençte meydana gelen sosyal ve davranışsal değişimlerin gözlemlenmesidir. Fiziksel değişimler görülmeye başlandığında süreç çok ilerlemiş olduğu için geç kalınmış ve bağımlılıkla mücadele oldukça zor bir aşamaya ulaşmış demektir.

Sosyal değişim

Madde kullanan gençler genellikle eski arkadaş çevrelerinden kopup yeni bir arkadaş grubuna dahil olurlar. Ailelerine arkadaşları ile ilgili bilgi vermek istemez, arkadaşlarını aileleriyle tanıştırmazlar. Yetişkin kontrolünün  bulunmadığı  internet kafe, eğlence mekanları, partiler vb. ortamlarda vakit geçirmeye başlarlar.

Madde kullanan gençlerin dahil oldukları arkadaş grubunda sigara ve alkol tüketimi yaygınlaşmaya başlar.

Madde kullanan gençler aileleri ile değil, arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi tercih ederler. Rutin aile içi ilişkilerden sıkılırlar. İçinde bulundukları psikolojik durum (pişmanlık, maddelerin tesiri vs.)sebebiyle çokça yalnız kalmayı tercih ederler. Bunun yanı sıra durumlarının fark edileceği endişesi nedeniyle de ailelerinden uzak durmaya, vakitlerini ev dışında geçirmeye çalışırlar. Dışarı çıkmaları engellendiğinde ise evde kendi odalarına çekilirler. Bu durumu da ödevi olduğu, çalışması gerektiği, vakti olmadığı gibi bahanelerle  açıklamaya çalışırlar.

Madde kullanımını gizlemek ve tesiriyle baş edebilmek için daha çok  ilaç ve parfüm kullanmaya başlarlar.

Davranış Yönünden Değişim

Madde kullanımı sürecinde gencin kendine güveni azalır. Buna bağlı olarak içine kapanma davranışı sergiler. Hiçbir şeye ilgi duymamaya başlar ve her şeyden uzak kalmaya çalışır. Kendi bakım ve temizliğine dikkat etmez hale gelir. Zaman zaman aşırı neşe ile öfke/ saldırganlık arasında dalgalanmalar gösterir.

Madde kullanan gençlerde okula gitmek istememe, okul ve öğretmenler hakkında sürekli şikayette bulunma, ders çalışmama, ödev yapmama, sınavlarda sürekli başarısız olma, okula olan ilgide ani bir değişimin yaşanması gibi problemler görülür. Zira madde kullanan kişilerin hayatta tek öncelikleri maddelerin temin edilmesi ve maddelerin kullanılmasıdır. Bu da kişinin başka işler yapmasına müsaade etmeyen bir tablo oluşturur. Dolayısıyla madde kullanan gençler okul ve iş yaşamında ciddi problemler yaşarlar.

Madde kullanmaya başlayan gençler madde kullanımını, maddeye ödedikleri tutarı, madde tesirinde geçirdikleri süreyi ve kendilerine madde temin eden arkadaşlarını gizlemek için sıkça yalana başvururlar. Her bir yalan da kendini gizlemek için yeni bir yalanı daha doğurur.

Her maddenin bir bedeli vardır ve bağımlılık arttıkça daha çok maddeye ihtiyaç duyulur. Bağımlı kişiler paraları olmadığında arkadaşlarının maddesini kullanırlar ve ellerine para geçtiği anda hem kendilerine hem arkadaşlarına madde temini yoluna giderler. Böylece paralarını hızla tüketirler. Bundan dolayı gençlerin para harcama konusundaki tutumları madde kullanımı konusunda önemli bir göstergedir.

Madde bağımlılığı kullanılan maddenin miktarının arttırılması ya da daha ağır maddelere geçilmesi şeklinde ilerleyen bir süreçtir. Bu artış kişinin geleceğe dönük herhangi bir adım atmasını da engeller. Madde bağımlısı genç, kendi geleceği için hiçbir yol görmez. Onun artık geleceğe yönelik tek kaygısı “Kullandığım maddenin etkisi geçtikten sonra krize girmemek için bu maddeyi nereden bulabilirim? Maddeyi elde etmemi sağlayacak parayı nereden bulabilirim?” düşüncesinden ibarettir.

Fiziksel Görünüm Yönünden Değişim

Yüz bölgesinde kızarma, burun akıntısı, gözlerde kanlanma veya kızarma, göz bebeğinde daralma gibi rahatsızlıklar görülür.

Maddenin vücuttaki etkisi azaldıkça ve madde temin edilemediğinde terleme, titreme, eklem yerlerinde ağrı, kabızlık, ishal, solunum güçlüğü gibi rahatsızlıklar görülür.

Madde kullanımı yeme alışkanlığını olumsuz etkilediğinden ani kilo kaybına neden olur. ancak madde kullanan bir gençte kilo kaybı tek başına görülmez. Gencin rejim veya spor yapmadığı halde ani bir şekilde zayıflaması diğer fiziksel değişiklikler de görülüyorsa madde kullanımının göstergesi olabilir.

Madde kullanım sürecinde sürekli bitkinlik, hafif uyku hali ve yorgunluk görülür. Bu durum ayrıca dalgınlığa, yanlış anlamalara ve konuşma güçlüğüne de neden olur.

Ailede yeşil/ kırmızı reçeteli ilaç ya da ağrı kesici kullanan varsa madde bağımlısı genç maddeye ulaşmakta zorlandığında bu ilaçları yüksek miktarlarda tüketmeye başlayabilir.

Madde kullanımı ilerledikçe vücut içerisinde çeşitli yara izleri meydana gelebilir.

admin Yazar Notu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir